NORTON META TAG

24 March 2017

פסטיבל אוכל חוגג את תחיית החיים היהודיים בברלין 24MAR17


nosh_berlin_poster_final.png


דבר אחד שיכול להביא כמעט כל אחד יחד הוא מזון. כמה זמן יעבור עד ארוחות ופסטיבלים כמו אלה יכולים להיות מאורגנים בישראל ובגדה המערבית ועזה? או באוקראינה? לבנון? סודן? צפון אירלנד ואירלנד, בוסניה-הרצגובינה וסרביה? מ  NPR +  .....

פסטיבל אוכל חוגג לתקומת חיים יהודים בברלין

24 במרץ, 2017 2:19 אחה"צ
ביום שישי האחרון בלילה, חנות הספרים בברלין שייקספיר ובניו אירח לארוחת ערב שבת כחלק מהפעילויות מראש בעיטת הפתיחה עבור זלילה ברלין, פסטיבל האוכל היהודי הראשון של הבירה הגרמנית. אורחי הספרים כללו גרמנים רבים שאינם יהודים שרכשו כרטיסים.
ורוניקה Zaragovia עבור NPR
בתוך חנות ספרים בברלין בליל השבת אחרון, סצנה חריגה פרש. שלושים אנשים ישבו סביב שולחן ארוך, שיתוף מנות מרוקניות-ישראליות כמו  מטבוחה  (צד של פלפלים אדומים קלויים ועגבניות),  פתיתים  (פסטה קלויה בצורת כדורים קטנים) ו טוויסט  מודרני על חלות או ביצה המסורתיות - טבעוני אחד מלא פירות יבשים, קינואה, עשבי תיבול ומיץ רימונים.
הם חגגו את סוף השבוע ואת תחילתו של יום מנוחה, המכונה השבת בקהילות יהודיות. בעוד יהודים שומרי מצוות יש בדרך כלל ארוחת ערב שבת בימי שישי בערב שנקרא השבת, ורבים מן האורחים היו גרמנים שאינם יהודים שרכשו כרטיסים.
החגיגה בשבת בחנות הספר הייתה ערב מוקפץ שארגן עסק ישראלי חדש בשם  קידוש  בשיתוף עם תחילת 199 במרץ החגיגה בשבוע אוכל היהודי הראשונה אי פעם של ברלין בשם  הזלילה ברלין .
הזלילה אחר אירועי ברלין כוללים דיון על תרבות קפה יהודית-הגרמניה של 1920 וארוחות הערב שמציעים תימני, פרסי ומתכונים יהודים רומא.
מנות מרוקניות-ישראלים חלו מוגשות בארוחת ערב חגיגית מוקפץ שבת יהודית ארחו בחנות ספרים בברלין, במסגרת החגיגות סביב הזלילה ברלין, פסטיבל האוכל היהודי הראשון של העיר.
Verónica Zaragovia עבור NPR
"אוכל זה תמיד דרך חמה ומסבירת פנים להתקרב תרבות", אומר לורל Kratochvila. היא התחברה עם סופר מזון Liv פליישהאקר לארגן זלילה ברלין להתאחד יהודים ולא-יהודים מכל רקע.
מאז השואה והביאה להשמדה של כ -6 מיליון יהודים באירופה, גרמניה שמטרתו הוא לעודד את האזרחים שלה להבין את ההיסטוריה של מה שקרה. "לימדו אותנו הרבה על מלחמת העולם השנייה והשואה, וכי מוביל לתחושה של די-הוא-מספיק בשלב מסוים", אומר פליישהאקר. היא רוצה אנשים כדי ללמוד על היבטים שונים של חיים יהודים גרמנים, לא רק את הטרגדיה. "אני חושב שצריך להיות קצת מודרניזציה, רענן אליו -. גישה שונה"
המארגנים, שניהם יהודים, גם רוצים לעורר גאווה יהודית בברלין.
א 'עד קרובה של ruggelach, עוגיות פופולריות בקרב יהודים אשכנזים, או ממוצא מזרח אירופה, שהיו בין פריטי מזון היהודים הנמכרים על ידי דוכן האוכל המשובח בייגלס באולם השוק ההסטורי של ברלין, 19 במרץ, 2017. זה היה חלק הזלילה ברלין, פסטיבל האוכל היהודי הראשון בעיר הבירה הגרמנית.
Verónica Zaragovia עבור NPR
"יהודים בצורת ברלין לפני השואה," פליישהאקר אומר. "לא צריך להיות חגיגה של העבר ושל העתיד."
לפני השואה, יהודים לא באמת להיפתח מסעדות המגישות מזון הנקרא בשם "יהודי". היהודים השתלבו היטב, בוודאי בערים. "אין דבר כזה תרבות יהודית-גרמנית", אומר Cilly קוגלמן, מנהלת התוכניות של  המוזיאון היהודי  בברלין. "התרבות היהודית גרמנית הוא בתרבות המיינסטרים. זה מוזיקה קלאסית, זה [יוהן וולפגנג פון] גתה [פרידריך] שילר. זו לא שאלה של תרבות אתנית."
כמו כן, יהודי גרמניה לא לאכול את המאכלים היהודיים יהודים ממזרח אירופה עשו - (. קרפים עם גבינה) מזונות אשכנזי כמו מצה כדור מרק או בלינצ'ס הם אכלו אוכל גרמני בעיקר. לפעמים זה אפילו קשה להבחין בין השניים. הגרמנים, למשל, לאכול לביבות מטוגנות ולקרוא להם  Kartoffelpuffer. יהודים קוראים להם לביבות.
ובכל זאת, הנאצים הבטיחו ליהודים היו מתקשים לאכול אוכל יהודי, בכל מקרה. כשהם תפס את השלטון ב -1933, אחד החוקים קודם עברו אסרה על שחיטה כשרה של בעלי חיים.
בעידן שלאחר המלחמה, הגיעו יהודים להיכנס בענף המסעדות, "אבל בהחלט לא אוכל כשר, כי אתה רוצה לעשות כסף", מסביר קוגלמן, שהוריהם עצמו בבעלות מסעדה אוכל כשר מבושל רק בבית. "והיה לך כל כך מעט יהודים כאן, כי אתה אף פעם לא יהיה מסוגל לעשות כסף עם מסעדת מזון כשר."
לא עד 1970 עשו תחילת הקהילה היהודיה לגדול בכל דרך מדידה, עם הגל הראשון של היהודים באים מברית המועצות לשעבר, שם יהדות, כמו כל הדתות, חשה מחנק. ההגירה לגרמניה נמשך דרך התפרקותה של ברית המועצות בתחילת שנות ה -1990.
אלפי ישראלים עברו לברלין בחמש עד 10 השנים האחרונות. חלק לצטט כמניע יוקר המחיה בישראל; אחרים אומרים שהם לא מסכימים עם פוליטיקה ישראלית. חלק מעולה אלה להעפיל אזרחות גרמנית אם האבות היהודים הגרמנים שלהם נרדפו על ידי הנאצים. בשנת 2015, ממשלת גרמניה מעריכה כי כ -4,000 ישראלי החיים בברלין, אולם הערכות אחרות מרמזות על כך שיש עד 20,000, לפי  ברלין הוועד היהודי האמריקאי .
יובל Belhans של הפרויקט מוקפץ שבת קידוש הוא אחד מהם, וכך גם שותף עסקי שלו, מעיין מאיר. מאיר שחושב להגיש אוכל יהודי כבר נדיר כאן עד לא מזמן כי "אנשים לא אוהבים לערבב אשמה ומזון," היא אומרת. אבל היא אומרת יותר שישראלים לעבור לכאן ומסעדות פתוחות, יותר נורמלי זה ייראה.
Kratochvila של הזלילה ברלין הוא אופטימי כי סצנת האוכל היהודיה תתפתח מעבר הבסיסי. "ככל שיש לך יותר, כך מרגש זה נהיה", היא אומרת. "אתה לא יכול להישאר ברמת בסיס אם יש לך תחרות."
יהודים ישמרו סבירים נעו כאן. העיר היא מסבירת פנים, למרות עלייה במקרי האנטישמיות בשנים האחרונות. משטרת ברלין מתעדת פעולות אנטישמיות על פי המוטיבציה הפוליטית שלהם. במחצית הראשונה של 2015, המחלקה מחוברת 62 תקריות על ידי קבוצות ימניות. בשנת 2016, המספר הגיע ל 64. אף אחד לא יודע את הסיבה בוודאות, במהלך הזמן הזה, הדיווחים בתקשורת מכוסה הערות אנטישמיות שנעשו על ידי חברי  מפלגה ימנית קיצונית  אלטרנטיבי עבור גרמניה, אשר כבר צובר תמיכה ציבורית.
גוף נוסף בברלין העוקבת מעשים אנטישמיים נקרא מחלקת המחקר והמידע על אנטישמיות. בחודש שעבר, זה  דיווח  התקפות אנטישמיות גדלו ב -16 אחוזים לעומת 2015 עד 20166, אבל זה יש הגדרה רחבה יותר של גילויי אנטישמיות ולא ניתן להשוות עם הנתונים של המשטרה.
אחד הספקים באולם האוכל של ברלין במהלך זלילה ברלין, השבוע המזון הראשון של הבירה הגרמנית, נמכר חמין , שכינה "מזון הנשמה היהודית."19 במרץ, 2017
Verónica Zaragovia עבור NPR
Cilly קוגלמן של המוזיאון היהודי מציין כי שבועות אוכל כמו זה לעשות יותר מאשר למכור מזון. הם חינוכיים. זה מושך Kratochvila של זלילת ברלין, שמקווה להפוך את זה לאירוע שנתי.
"לא הייתי חולם על זימון מאכלים כאן הומוגנית - יש סצינה אוכל ממש מגוונת בברלין," היא אומרת. "אבל זה נהיה מרכיב של נוף המזון שהוסר מעין ממנה על ידי ההיסטוריה, כי צריך להיות גדל כאן."
אם לשפוט על פי השיעור עבור הזלילה ברלין עד כה, אנשים מתלהבים חיים יהודים כאן. ביום ראשון בערב, אבל כל אחד סעודות השבת נעמדו ליום שישי הזה אזל.

ורוניקה Zaragovia הוא כתב רדיו ציבורי המתגורר בברלין הוא עמית עם  קרן רוברט בוש . אתה יכול למצוא אותה בטוויטר @verozaragovia ועל Instagram @veronicazaragovia.